Slovenský Anglický Nemecký Maďarský

Startseite

Produkten

Fotogalerie

Praktische Erfahrungen

AGB

Kontakt


NEU
SCHNÄPCHEN


Schnellsuche

   

Praktische Erfahrungen


Úvod do teórie nočného videnia

Technológia nočného videnia nie je nová. Prvé bojové nasadenie zaznamenali prístroje nočného videnia už počas II. sv. vojny, to znamená, že sa s ňou stretávane už vyše 60 rokov. 1. generácia je tu už vyše 40 rokov. Uplynulé desaťročia pokroku a vývoja znamenali presun drahých a špičkových technológií do súkromného sektoru, čo prístroje nočného videnia učinilo lacnejšími a dostupnejšími. Navyše možnosti prístrojov nočného videnia významne rozšírili a vlastne znásobili svoje možnosti. Dnešné nočné videnie bez zväčšenia disponuje zväčša zorným poľom (FOV) 40 st.

Eletrooptický menič (ďalej len EOM) je srdcom každého prístroja pre nočné videnie a tvorí minimálne 70-80% jeho ceny. Výroba EOM je komplexný a technologicky náročný proces s vysokým podielom nevyhovujúcich produktov neplniacich prísne kritéria. Tieto kritéria sa týkajú čistoty obrazu, rozlíšenia, pomeru signál/šum a pod. Pre lepšiu predstavivosť – spoločnosť DEP-Photonis vyrába jediný typ meniča – XR 5. Zo 100 EOM meničov daných do výroby je XR-5 len do 10%, pričom výrobný proces trvá 28 dní. To je aj príčina vysokých cien za tieto EOM. Na druhej strane predpokladaná životnosť 10 000 až 15 000 prevádzkových hodín robí z týchto prístrojov v rukách bežného užívateľa prakticky doživotnú záležitosť (predpokladaná životnosť 27 rokov a viac). PVS-14 3.generácie so životnosťou 10 000 hodín v rukách profesionála využívajúceho prístroj 40 hodín v týždni vydrží minimálne 5 rokov.

Životnosť prístroja môžme predĺžiť skladovaním v suchých a chladných priestoroch. I kvalitné batérie môžu vytiecť , preto pri dlhodobom skladovaní je žiadúce batérie vyňať z prístroja pre nočné videnie. Kvalitné prístroje vydržia veľkú dávku G-éčok, vrátane spätných rázov, napriek tomu si tento drahý kus výbavy zasluhuje slušné zaobchádzanie zo strany svojho majiteľa, prípadne užívateľa.

Na severoamerickom trhu sú len dvaja výrobcovia EOM – Litton, ktorý je dnes súčasťou Northop Grumman a ITT. Ostatní výrobcovia osadzujú EOM svojou elektronikou a prípadne i optomechanickými komponentami – tubusom, šošovkami…

Okrem kvalitných výrobcov je možné naraziť i na výrobcov z kategórie zaplať a zabudni.

Pri výbere prístroja by zákazník mal dôkladne zvážiť na aký účel si prístroj nočného videnia kupuje, pre akú vzdialenosť atď. Ak nočné videnie má slúžiť predovšetkým pri vodných športoch, na trhu sú prístroje, ktoré plávajú na vodnej hladine. Zväčšenia približujú vzdialenejšie predmety, ale je potrebné si uvedomiť, že výkonné šošovky majú zlú prestupnosť zbytkového svetla a výsledný obraz nemusí užívateľa vôbec uspokojiť. Navyše veľké zväčšenie výrazne zužuje zorné pole a pri pozorovaní to potom vyzerá dosť komicky, keď sa takýto pozorovateľ snaží kmitaním z jednej strany na druhú obsiahnuť celý záujmový priestor. Prístroje s manuálnou reguláciou zosilnenia zbytkového svetla ako PVS-14 je možné bez problémov používať i v prostredí s vysokou hladinou zostatkového osvetlenia. Je mimoriadne žiadúce vyhnúť sa nákupu použitých alebo tzv. repasovaných prístrojov nočného videnia!

Extrémne dôležitým prvkom je naučiť sa používať prístroj nočného videnia inštiktívne, bez nutnosti zrakovej kontroly a poznať jeho limity. Zorné pole u tých najlepších prístrojov dosahuje 40°. Je nutné pohybovať hlavou pre dosiahnutie náležitého prehľadu nielen v horizontálnej ale aj vertikálnej rovine. Rovnako kľúčové je použitie fokusácie pre ostré videnie na rozličné vzdialenosti a prispôsobenie optických vlastností refrakčnej chybe oka užívateľa. Pri nasadenom prístroji na prilbe alebo hlavovom popruhu je potrebné si uvedomiť, že prístroj siaha asi 10 až 12 cm pred predný obrys tvárovej časti. Je ľahké poškodiť ho o roh budovy alebo zapliesť sa do vegetácie. 

Prístroje nočného videnia sú moderné zariadenia uvádzané do chodu elektrickými článkami. Najnovšie prístroje majú indikátor slabého napätia. Po jeho rozsvietení rozhodne netreba váhať s výmenou článkov. Pri nočných výpravách je rozumné nosiť so sebou náhradné články. Prístroje nočného videnia sú konštruované na princípe zosilnenia zostatkového svetla. V podmienkach absolútnej tmy nemajú čo zosilňovať, preto je potrebné použiť prisvietenie IR svetlom. Nedostatočná hladina osvetlenia sa dá poznať podľa zábleskov v zornom poli zariadenia. Väčšina prístrojov je vybavená integrovaným prisvietením pomocou IR iluminátora, ktoré je vhodné v takýchto prípadoch aktivovať. Je nevyhnutné uistiť sa, že daný prístroj používa zdroj IR svetla, ktorý je Eye Safe, t.j. nepoškodzuje ľudský zrak. Pri taktickom použití prístroja pre nočné videnie môže viesť použitie IR prisvietenia k prezradeniu pozície a odhaleniu pozície a je v podstate rovnakou chybou, ako rozsvietenie baterky v tme, ak Vás niekto naháňa. Malé prístroje typu monokulárov obsahujú len slabé zdroje IR svetla s dosahom do 5 metrov pre elimináciu rizika nežiadúceho odhalenia. Tieto IR zdroje slúžia len na orientáciu v podmienkach abolútnej tmy napríklad v budovách, na opravu techniky alebo výzbroje (výstroje) či čítanie mapy. Optické komponenty je potrebné pravidelne a starostlivo čistiť použitím materiálov čistiacich prostriedkov určených pre drahú optiku s antireflexnou úpravou. Prístroje nočného videnia nie sú určené pre pozorovanie objektov za clonou hmly, prachu alebo dymu. Tieto podmienky znižujúce viditeľnosť obmedzujú dosah prístrojov nočného videnia rovnako ako počas dňa, podobne ako dážď alebo sneženie.

Pri operáciach vo väčších skupinách alebo nočných lovoch je vhodné označiť členov týmu IR batériou prípadne chemickým svetlom, čo vedie k ich jednoznačnej identifikácii. Rovnako označenie rôznych vzdialeností chemickou tyčinkou produkujúcou IR svetlo výrazne zvyšuje účinnosť nočných operácií. Použitie nočného videnia spolu s kolimátorom si vyžaduje výber kolimátora s módom pre nočné videnie, v opačnom prípade príliš vysoká intenzita zámerného bodu bude oslepovať prístroj nočného videnia. Červená a biela sa v prístrojoch nočného videnia zobrazuje lepšie ako zelená a modrá farba, čo môže spôsobiť chybu pri odhade vzdialenosti, nakoľko modrá a zelená sa zdá byť vzdialenejšia a naopak. Riozlíšenie jednotlivých farieb v prístroji  je podľa mojich skúseností nemožné.

Rastliny, kríky a stromy počas dňa pohlcujú viditeľné svetlo a absorbujú energiu, ktorú v noci čiastočne vyžarujú v IR spektre. V prístroji NV sa tieto objekty zdajú byť väčšie ako v skutočnosti sú, navyše ich vyžarovanie môže prekryť menej kontrastné predmety stojace za nimi. U prístrojov nočného videnia s manuálnym nastavovaním gainu je vhodné stiahnuť citlivosť, čo môže spôsobiť lepšiu viditeľnosť málo kontrastných objektov. Podobný trik platí u silnejších svetelných zdrojov spôsobujúcich HALO efekt, ktorý môže úplne prekryť niektoré objekty alebo kontúry predmetov. Doporučujem zabudnúť na reklamné slogany typu:

"S týmto prístrojom premeníte deň na noc" alebo "uvidíte ako za dňa" a podobne.

Zraková ostrosť s prístrojom NV klesá za dobrých nočných svetelných podmienok asi na polovičnú hodnotu, takže vidieť v noci ako za dňa je už len z týchto dôvodov nemožné.

Doporučujem previesť vlastné testy týkajúce sa kamuflážnych vlastností jednotlivých farieb a materiálov. Malá nápoveda – čierna je v prístroji nočného videnia ďaleko lepšie viditeľná ako hnedá, zelená. Pranie s pracími prostriedkami s bieliacim účinkom spôsobí ich lepší kontrast v noci pri pohľade cez prístroj nočného videnia, nielen žiarivú belosť za dňa.

Samotné prístroje nočného videnia spôsobujú stratu prirodzeného nočného videnia po dobu minimálne 45 sekúnd, ale v priemere návrat k nočnému videniu oka trvá asi 3 minúty. Aj z toho dôvodu je lepšie používať monokulárne prístroje, nie binokulárne a už vôbec nie biokuláre! Niektorí užívatelia doporučujú používať monokulárne prístroje nočného videnia na slabšom oku. Na dominantnom oku je vhodné používať monokulár v prípadoch vedenia paľby cez prístroj nočného videnia.


 
Warenkorb
0 St. 0.00 EUR
(0.00 Sk)

 Sehe Einkaufskorb
Kontakt
LVL Armory, s.r.o.
stretnutie len na základe
predchádzajúceho telefonického
dohovoru

Tel.: +421 905 940 526
Tel.: +421 915 955 444
E-mail: info@nightvision.sk
Wir empfehlen

Kontakt

/

Startseite

/

Produkten

/

AGB

/

Fotogalerie

/

Praktische Erfahrungen



NightVision.sk/   Tel.:+421 905 940 526, +421 915 955 444  /   E-mail:info@nightvision.sk
technické riešenie MiBe